
Jaka jest ilość zanieczyszczeń w branży modowej, tzw. fast fashion
Co roku na świecie zużywamy 150 mld sztuk ubrań rocznie, z czego w Stanach Zjednoczonych według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska w 2013 roku wytworzono 15 mln ton odpadów tekstylnych, a jedynie 15% z nich udało się przekazać do ponownego użycia lub recyklingu. Nie wspominając już o tym, że podczas produkcji odzieży dochodzą kolejne odpadki, np. do produkcji nowych dżinsów, których produkcja osiąga 2 mld sztuk zużywa się od 2 tys. do 7 tys. litrów wody. W całym przemyśle odzieżowym zużywa się 79 mld m3 wody na całym świecie. Skutkuje to tym, że rocznie nawet 4 mld ludzi doświadcza braków wody przez miesiąc według naukowców z Uniwersytetu Twente. Do produkcji odzieży, jak wiemy używa się między innymi bawełny, której uprawy potrzebują ogromnych nakładów wody. Co więcej, jak to w przyrodzie bywa, trafiają się również szkodniki, które trzeba zwalczać pestycydami. To powoduje, że plantatorzy genetycznie modyfikują plony, aby się ich pozbyć, a to sprawia, że pojawiają się nowe generacje chwastów zwalczane jeszcze ostrzejszą chemią. Ubrania te często są tanie i gorsze jakościowo co sprawia, że co chwile kupowane są nowe, a stare wyrzucane. Warto również dodać, że ubranie czasem szyte są z poliestru, który jest pochodnym ropy naftowej, przez co w dużej mierze jest nie biodegradowalny. Pranie odzieży z włókien sztucznych uwalnia mikrocząsteczki, które kanalizacją trafiają do zbiorników wodnych oraz oceanów, aby koniec końców trafił na nasze talerze. Ale jak to? - zapytają co niektórzy. Dzieje się tak, ponieważ tymi mikrocząsteczkami żywi się plankton, który jest pokarmem wielu zwierząt wodnych. Szacunkowo 35% plastiku znajdującego się w wodach morskich produkowany jest przez przemysł odzieżowy. Osobnym problemem jest farbowanie bawełny, co stanowi po rolnictwie największym źródłem zanieczyszczenia wody na świecie. Dochodzi do tego również transport oraz duże ilości energii potrzebna do uszycia ubrań, co przyczynia się do wzrostu emisji dwutlenku węgla, a do samej corocznej produkcji ubrań potrzeba aż 70 mln baryłek ropy. Daje to ok. 4 mld metrów sześciennych gazów przyczyniających się do ocieplenia klimatu rocznie. Efektem fast fashion, czyli szybkiej mody jest to, że kiedy produkty nie zostaną sprzedane, producenci często je utylizują, czyli są one palone lub zniszczone i wysyłane na wysypiska. Niestety recykling tekstyliów jest dalszym rozwiązaniem znacznie rzadziej wybieranym. Sporo tego prawda?
Jak pomóc planecie, czyli zrównoważony rozwój oraz zasada zero waste.
Jak już wiecie, w branży odzieżowej dochodzi do wielu zanieczyszczeń naszej planety, jednak są sposoby na zminimalizowanie szkód na różne sposoby. Wiele firm wprowadza globalnie zasady zrównoważonego rozwoju w różnych branżach. Wiele przedsiębiorstw szyjąc ubrania zaczęło korzystać z organicznej bawełny, do której zużywane są znacznie mniejsze zasoby wody (bez sztucznego nawadniania oraz nawozów sztucznych), nawet o 50%! Co więcej nasiona nie są modyfikowane genetycznie, rosną w naturalny sposób bez użycia pestycydów i środków owadobójczych, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na zdrowie ludzi pracujących przy uprawie. A sama produkcja i uprawa organicznej bawełny, jest ściśle kontrolowana, bez wyzysku oraz z poszanowaniem praw pracowniczych. Niestety jednak nadal są to niszowe produkty, a do uprawy organicznej bawełny potrzebne są duże areały, a to zaś znowu wpływa to na cenę danego produktu, ubrania. Marki odzieżowe jednak znalazły innowacyjne sposoby, aby nie produkować wielu odpadów i wykorzystywać inne metody do tworzenia oraz szycia swoich ubrań. Tak Levi Strauss do uzyskania efektu znoszonych dżinsów zamiast wody używa kamieni- poprzez tarcie tkaniny owymi kamieniami materiał otrzymuje taki właśnie efekt. Również firmy starają się wyszukiwać alternatywnych materiałów, jak np. Marka Pinatex, która do wytworzenia sztucznej skóry używa odpadów z ananasa zmieszanych z pochodzącym z recyklingu poliestrem. Na tym jednak się nie kończy! W dobie, gdzie coraz więcej klientów zamawia ubrania przez Internet, dodatkowo dochodzą opakowania, tj. foliopaki, w których wysyłane są zamówienia. Aby nie wytwarzać dodatkowych odpadów związanych z zakupami przez Internet, wykorzystuje się pudełka z recyklingu lub foliopaki biodegradowalne. Materiały przy ekspozycji na światło, powietrze, wilgoć i mikroorganizmy, które rozkładają się do naturalnych mikroelementów występujących w przyrodzie. Również warto pamiętać, że emisja spalin podczas transportu przesyłek jest minimalizowana poprzez lokalnych przedsiębiorców, którzy do wytwarzania ubrań zakupują materiały oraz opakowania przesyłek od lokalnych sprzedawców dzięki czemu powstaje mniej spalin, czyli CO2, a co za tym idzie, zdrowsze powietrze, które w tych czasach jest dosyć istotne.
Zero waste, to termin, który każdy z nas powinien znać i starać się nim kierować podczas zakupów i nie tylko. Poprzez ogólny dostęp do dóbr, którymi jesteśmy bombardowani na każdym kroku, kupujemy co raz więcej rzeczy, które w praktyce nie są nam potrzebne. W ten sposób marnujemy nie tylko pieniądze, ale zanieczyszczamy otaczające nas środowisko. Pomimo, że niskie ceny są zachęcające i bardzo kuszące, często okazuje się, że ich jakość jest niska, a sama rzecz nie nadaje się do recyklingu. W myśl idei zero waste nie chodzi o to, żeby totalnie zaprzestać kupować nowych rzeczy, ale żeby zastanowić się czy dana rzecz jest nam potrzebna, a jeśli chodzie o ubrania warto o nie dbać, aby mogły zostać wykorzystane ponownie w obiegu.
Dlaczego zrównoważona moda to odpowiedzialność wspólna: producenta, marki i konsumenta?
Zrównoważona moda jest odpowiedzialnością zbiorową. Od producenta, marki aż po konsumenta. Dzieje się tak ponieważ wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy, aby nasza planeta była czysta, coś na zasadzie łańcucha pokarmowego, ale po kolei. Producent, który sprzedaje swoje produkty, a te tworzone są z myślą o środowisku przyczynia się do dbania o naszą planetę. Marki, które wykorzystują w swoich produktach rozwiązania, o których wspomniano wyżej, już w pewnym stopniu niwelują zanieczyszczenia, a korzystając z lokalnych producentów droga do klienta się zmniejsza, co w efekcie daje mniej spalin. Podczas wysyłania paczek, marka korzystająca z recyklingowych pudełek lub biodegradowalnych folii nie wytwarza dodatkowych śmieci. Warto również wspomnieć o tym, że odpowiedna ilość wytworzonych dóbr do kupna powinna być oszacowana w ten sposób, aby nie musiały być one utylizowane. Konsument zaś wybierając produkty od lokalnych przedsiębiorców, czy też wybierając produkty które podczas tworzenia wykorzystują materiały przyjazne środowisku oraz nie kupuje nie potrzebnych rzeczy wpływa na to, że ostatecznie jest mniejsza ilość odpadków w obiegu. Razem zadbajmy o naszą planetę!
Jak w Dzianinowe staramy się zmniejszyć zanieczyszczenia?
Dzianinowe to polska marka, która sprzedaje ubrania dla dzieci, dlatego ważne jest dla nas, aby młode pokolenie w szczególności dzieci żyły na planecie, która nie jest zanieczyszczona różnymi odpadkami. Chcemy zostawiać jak najmniejszy ślad po nas, w związku z tym do szycia naszych ubrań wybieramy materiały, które są przyjazne środowisku. Nasze produkty są wytwarzane w dużej części z bawełny z minimalną domieszką elastanu. Również korzystamy z naturalnych materiałów takich jak len czy organiczna bawełna, a same materiały zamawiane są od lokalnych producentów i szyte na miejscu, a więc robimy co możemy, aby droga jaką przebywa nasz produkt była możliwie jak najkrótsza. Dbamy również o to, by paczki, które wysyłane są do was wyglądały nie tylko ładnie, ale by były również ekologiczne. W związku z tym zrezygnowaliśmy z foliopaków, a nasze pudełka są otrzymywane z recyklingu i nadają się do ponownego użycia.
Ubrania szyte są dopiero po złożeniu zamówienia dzięki czemu, żaden z naszych produktów nie zostaje utylizowany, a same materiały zamawiane są w większej ilości, aby nie trzeba było zamawiać co chwile kolejnych partii, a sama wysyłka nie zajmowała zbyt dużo czasu. Warto również dodać, że ubrania szyte są na miejscu u lokalnej krawcowej co przyczynia się do tego, że jest produkowana mniejsza ilość CO2. Wszystkie nasze ubrania produkowane są w Polsce.
Wiemy również, że razem możemy zrobić więcej dlatego wyszliśmy z inicjatywą tchnij drugie życie ubranie Dzianinowe.
Kampania tchnij drugie życie
Po przeczytaniu wielu artykułów o tym, że branża modowa jest 3 branżą, która produkuje najwięcej zanieczyszczeń wychodzimy z inicjatywą "Tchnij drugie życie" gdzie możesz odesłać nam swoje stare ubrania od Dzianinowe za darmo podczas składania zamówienia. My zaś z tych ubrań postaramy się stworzyć coś nowego, nadać im drugie życie, a Wy będziecie mogli je zakupić na naszej stronie (w zakładce Drugie Życie). Dzięki temu chcemy, zminimalizować odpady i stworzyć zupełnie coś nowego na polskim rynku odzieży dziecięcej. Jeśli chcesz dołączyć do akcji, kliknij tutaj- Kampania tchnij drugie życie.
Eliza
Bardzo fajnie czytało się ten artykuł! Mam tylko jedno pytanie, gdzie można znaleźć więcej informacji o kampanii, bo kliknij tutaj nie działa